Z tym pytaniem mierzy się codziennie wiele osób mających do czynienia z produkcją we własnej firmie. Nie każdy jednak znajduje odpowiedź.

 Część z Was być może ten artykuł zainspiruje do głębszej obserwacji swojego środowiska pracy i jeśli nie dziś, to może za kilka dni lub tygodni znajdzie odpowiedź na to pytanie. A część z Was być może teraz powie sobie pod nosem; U mnie bardziej się nie da podkręcić zyskowności !

 Ok, nie pomoże ten wpis każdemu, jednak z doświadczenia wiemy, że czasem wystarczy zmienić pozornie proste rzeczy, żeby poprawić komfort pracy i wyniki w excelu.

 Podzielimy się z Tobą przykładem, w jaki sposób pomogliśmy jednemu z klientów.

 Otóż nasza wspólna przygoda zaczęła się niewinnie od zakupów, których dokonał Pan Piotr w e-sklepie ROSZAK Narzędzia. Cały proces przebiegł pomyślnie. Klient zadowolony z zakupów. Wszyscy wygrywają. Po krótkim czasie Pan Piotr wrócił do nas z zapytaniem, czy posiadamy również w ofercie wiertła. Tak się składa, że posiadamy. W takich momentach odpalamy listę pytań. Nie obawiaj się, jest ona wbrew pozorom krótka. W odpowiedziach otrzymujemy wszystkie ważne informacje dotyczące tego, jakie wiertła są wykorzystywane w konkretnym przypadku. Między innymi ich ilości oraz to, w jakim sektorze produkcji i do czego są używane. Pan Piotr używa ich bardzo dużo i wiedzieliśmy, że przy realizacji takiego zamówienia będziemy mogli się wykazać. I nie chodzi tutaj o to, że w przypadku dużego zamówienia możemy bardziej zaniżyć cenę. Dzięki cennym informacjom od Pana Piotra mogliśmy przeprowadzić precyzyjną selekcję i dopasować każde wiertło do jego miejsca pracy.

 Jak sprawy potoczyły się dalej ? Pan Piotr otrzymał od nas ofertę na e-mail. Podczas rozmowy na jej temat usłyszeliśmy (nie uwierzysz), że wiertła są drogie. Zgodziliśmy się z tym, bo rzeczywiście tak było. Pomimo wysokiej ceny doszliśmy finalnie do porozumienia i wysłaliśmy na próbę kilka sztuk do testów. Po tym, jak Pan Piotr przetestował otrzymane od nas próbki, złożył zamówienie na kwotę kilkunastu tysięcy złotych. Podczas testów zauważył, że wiertła są bardziej trwałe i może nimi dłużej wiercić od tych, które używał wcześniej. Szacujemy, że obniżyły one koszty wstępnie o około 20-30%. Sam operator traci mniej czasu na ich częstą wymianę, co z kolei poprawia to też jego komfort pracy i wykonuje ją znacznie lepiej.

 Przeliczając wszystkie pozytywne czynniki w skali roku, co jest bardzo istotne, generuje to niemałe oszczędności. Okazuje się, że drogie w zakupie wiertła są bardziej optymalnym rozwiązaniem, niż te tańsze, które szybciej się zużywają, przez co wykorzystuje się ich o wiele więcej.

 W tym przypadku poczucie dobrze dokonanego zakupu nie było równoznaczne z niską ceną końcową na fakturze. Nie ukrywamy, że lubimy obalać ten mit. I tak też się stało na produkcji Pana Piotra. Warto zrobić sobie takie testy w swojej firmie, jeżeli używa się czegoś w naprawdę sporych ilościach, ale i nie tylko. Szczególnie przy materiałach ściernych. Podobną sytuację miewają firmy produkcyjne, które wykorzystują w sporych ilościach np. piły taśmowe.

 Zdajemy sobie sprawę, że w małych firmach, gdzie zakupy stanowią 5-10% kosztów, nie będzie wybitnie dużych efektów poprawy wydajności na produkcji. Inaczej jest w przypadku firm produkcyjnych, których koszty zakupów to nawet 60-80%. Tutaj właściwe decyzje zakupowe to często warunek utrzymania się na rynku. Proponujemy zrobić podobny przelicznik w skali roku albo nawet i dwóch lat. Najczęściej dopiero wtedy, przy tak długoterminowych kalkulacjach można przetrzeć oczy ze zdumienia.

 

 Jeżeli czujesz, że w Twojej firmie również jest przestrzeń do zmniejszenia kosztów na produkcji, wyślij do nas zapytanie na biuro@roszak-narzedzia.pl lub zadzwoń pod numer 785666161 . Odpowiadamy na wszystkie wysłane zapytania tego samego dnia.

 

Team ROSZAK Narzędzia

 

#roszaknarzędzia #narzędzia #ręczne #materiały #ścierne #produkcja #wydajność #oszczędność #czas #energia #komfort #praca #operator #sklepinternetowy #współpraca #b2b